Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is PEFC certified, which guarantees that the wood fibres used in the manufacturing process originate from sustainably managed forests.
Find out more about our sustainable approach This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is PEFC certified, which guarantees that the wood fibres used in the manufacturing process originate from sustainably managed forests.
Environmental Impact Score
Category: DISPLAY CABINET
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Stylish indoor enclosed bulletin board, Capacity (Number of sheets A4): 8, Bottom material: Cork |
|---|---|
| Brand | Vanerum |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Bottom material | CORK |
|---|---|
| Width (cm) | 92 cm |
| Magnetic | NO |
| Use environment | INDOOR |
| Door material | PLEXIGLASS |
| Height (cm) | 70 cm |
| Number of doors | 1 |
| Type of product | Securit glass door |
| Colour | WHITE |
| Door opening type | HINGED |
| Effective thickness (cm) | 2.5 cm |
| O/A thickness (cm) | 5 cm |
| Work environment | INDOOR |
| Capacity (Number of sheets A4) | 8 |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Product origin | Made in the EU |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Lean Management | YES |
| PEFC license | 10-31-2204 |
| Frame material | ALUMINIUM |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 614 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 205 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 23 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 6820 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 17 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 7365 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 73 |
| Environmental Impact | C |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 6820 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 73 |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
