Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is PEFC certified, which guarantees that the wood fibres used in the manufacturing process originate from sustainably managed forests.
Find out more about our sustainable approach This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is PEFC certified, which guarantees that the wood fibres used in the manufacturing process originate from sustainably managed forests.
Environmental Impact Score
Category: DISPLAY CABINET
This product is among the top 10% of the most environmentally friendly products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Mini display cases, Capacity (Number of sheets A4): 6, Bottom material: Cork, Height: 92.2 cm |
|---|---|
| Brand | Vanerum |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Bottom material | CORK |
|---|---|
| Width (cm) | 45.1 cm |
| Depth (cm) | 3 cm |
| Height (cm) | 92.2 cm |
| Materials | Aluminium/plexiglass/cork |
| Type of product | Indoor display frame |
| Colour | GREY |
| Door opening type | HINGED |
| Work environment | INDOOR |
| O/A thickness (cm) | 2.9 cm |
| Capacity (Number of sheets A4) | 6 |
| PEFC license | 10-31-2204 |
| Product origin | Made in the EU |
| Lean Management | YES |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Frame material | ALUMINIUM |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 111 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 333 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 3999 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 5127 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 35 |
| Model | Indoor |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 8.3 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 13 |
| Environmental Impact | A |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 5127 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 35 |
| Environmental Impact | A |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
