Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental Impact Score
Category: FREESTANDING ASHTRAY
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | 11L Floor-Standing Outdoor Cigarette Ashtray Bin, Ashtray capacity: 11 L, Colour: Black, Height: 103.3 cm |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Ashtray capacity (L) | 11 L |
|---|---|
| Materials | Steel |
| Colour | BLACK |
| Height (cm) | 103.3 cm |
| Width (cm) | 30 cm |
| Lengths (cm) | 30 cm |
| Diameter Ø (cm) | 30 cm |
| Work environment | OUTDOOR |
| Lean Management | NO |
| Opening | FRONT |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Ergonomic | NO |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 115 |
| Environmental Impact | C |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 69 |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
