Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | Courbo-Courbo Slim literature stand, Number of boxes/column: 8, Colour: Black, For format: 210 x 297 mm (A4) |
|---|---|
| Brand | Paperflow |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| For format | 210 X 297 MM (A4) |
|---|---|
| Width (cm) | 44.3 cm |
| Depth (cm) | 35 cm |
| Height (cm) | 108.3 cm |
| Number of boxes/column | 8 |
| Box effective width (cm) | 43 cm |
| Type of product | Display |
| Materials | Plastic |
| Colour | BLACK |
| Product origin | Made in the EU |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Customer warranty | 3 YEARS |
| Percentage recycled (%) | 70 % |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
