Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | 2000kg Hydraulic Hand/Manual Pallet Truck -1150mm Forks, Load capacity: 2000 kg, Fork length: 1150 mm |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Steering wheel material | Nylon |
|---|---|
| Fork wheel material | Nylon |
| Fork length (mm) | 1150 mm |
| Load capacity (kg) | 2000 kg |
| Steeringwheel Ø (mm) | 160 mm |
| Steering wheel width (mm) | 50 mm |
| Product weight (kg) | 51 kg |
| Distance between forks (mm) | 550 mm |
| Min. lift height (mm) | 75 mm |
| Max. lift height (mm) | 190 mm |
| Colour | Yellow |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
