Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is GS certified (Tested Safety in English), which guarantees that the device has undergone rigorous safety tests by an accredited certification organisation.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is GS certified (Tested Safety in English), which guarantees that the device has undergone rigorous safety tests by an accredited certification organisation.
Environmental Impact Score
Category: STORAGE WITH DRAWERS
This product is among the top 10% of the most environmentally friendly products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | CH tall cabinet with sliding doors, Max. load: 500 kg, Material: Steel, O/A height: 2000 mm |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Tall cabinet |
|---|---|
| Model | Transparent door |
| O/A width (mm) | 1500 mm |
| O/A depth (mm) | 450 mm |
| O/A height (mm) | 2000 mm |
| Material | STEEL |
| Max. load (kg) | 500 kg |
| Max. load per shelf (kg) | 125 kg |
| Number of shelves | 8 |
| Door colour | GREY |
| Frame colour | GREY |
| RAL | 9002 |
| Number of doors | 2 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 13 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 260 |
| Lean Management | YES |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 80 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 82930 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 6911 |
| GS TUV Rheinland | YES |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 2304 |
| With drawer | NO |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 615 |
| Delivered assembled | YES |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 13 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 615 |
| Environmental Impact | A |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
