Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Specifications
Product Information
| Product Name | Small Blue Tool Cupboard With Louvre Panels, Max. load: 150 kg, Number of shelves: 0, Frame colour: Grey |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Type of product | Low cabinet |
| Door colour | BLUE |
| Frame colour | GREY |
| Max. load (kg) | 150 kg |
| Max. load per shelf (kg) | 50 kg |
| Number of shelves | 0 |
| Effective depth (mm) | 421 mm |
| Effective width (mm) | 915 mm |
| Number of back panels | 1 |
| Number of doors | 2 |
| Number of side panels | 2 |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Effective height (mm) | 1000 mm, 1000 mm |
| Material | STEEL |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Frame steel sheet thickness | 7/10E |
| Lean Management | YES |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
