Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
£118.50
ex. VAT
£142.20 Incl. VAT
Pack of 4 £29.63 excl.VAT per unit Item code A000009
Environmental and/or social benefits.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | Set of casters for Euro pallet container, Diameter Ø: 125 mm, O/A height: 190 mm, For model: Euro pallet |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | <strong>Pack of 4</strong> |
Technical Specification
| For model | Euro pallet |
|---|---|
| Diameter Ø (mm) | 125 mm |
| O/A height (mm) | 190 mm |
| Max. load (kg) | 250 kg |
| Colour | BLACK |
| Tread material | RUBBER |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Product origin | Made in the EU |
| Brake | NO |
| Customer warranty | 10 YEARS |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
