Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Pack Of Two Manual Sack Trucks, Load capacity: 600 kg, Wheel tyre: Polyurethane, Type of toe plate: Fixed |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Load capacity (kg) | 600 kg |
| Type of toe plate | FIXED |
| Wheel tyre | POLYURETHANE |
| O/A width (mm) | 390 mm |
| O/A depth (mm) | 570 mm |
| O/A height (mm) | 780 mm |
| Toe plate width (mm) | 225 mm |
| Toe plate depth (mm) | 120 mm |
| Wheel Ø (mm) | 150 mm |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| CE | YES |
| Ergonomic | NO |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
