Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
HygiWell Disinfectant Foot Bath Matting
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
Specifications
Product Information
| Product Name | HygiWell Disinfectant Foot Bath Matting, Width: 550 mm, Lengths: 800 mm, Carpet use: Medium duty |
|---|---|
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Carpet use | MEDIUM DUTY |
|---|---|
| Lengths (mm) | 800 mm |
| Width (mm) | 550 mm |
| Colour | BLACK |
| Carpet thickness (mm) | 16 mm |
| Absorption capacity (L) | 1.75 L |
| Non-slip | YES |
| Product origin | Made in UK |
| Work environment | INDOOR AND OUTDOOR, CONTAINMENT, MEDICAL, SANITARY ENVIRONMENT, PHARMACEUTICAL ENVIRONMENT |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Handicap accessibility | YES |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.