Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Specifications
Product Information
| Product Name | Hanging Rail Lockers, Type of locker: With compartments and wardrobe, Material: Steel |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of locker | WITH COMPARTMENTS AND WARDROBE |
|---|---|
| Number of boxes | 4 |
| Number of columns | 2 |
| Number of boxes/column | 2 |
| Number of doors | 4 |
| Support | ON A BASE |
| Material | STEEL |
| Height (mm) | 1850 mm |
| Width (mm) | 760 mm |
| Type of lock | CYLINDER LOCK |
| Column width (mm) | 300 mm |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Box effective height (mm) | 860 mm |
| Box effective width (mm) | 330 mm |
| Box effective depth (mm) | 410 mm |
| Finish | EPOXY |
| Frame colour | GREY |
| Door colour | BLUE |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Ventilation | YES |
| Delivered assembled | NO |
| NF Education | NO |
| NF Collectivities | NO |
| Locker environment | COLLECTIVE ROOM |
| With sloping top | NO |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
