Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is GS certified (Tested Safety in English), which guarantees that the device has undergone rigorous safety tests by an accredited certification organisation.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is GS certified (Tested Safety in English), which guarantees that the device has undergone rigorous safety tests by an accredited certification organisation.
Environmental Impact Score
Category: LOCKERS AND CABINETS
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Garment Dispensing Metal Laundry Lockers, Type of locker: With wardrobe, Material: Steel |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Type of locker | WITH WARDROBE |
| Number of columns | 3 |
| Number of boxes | 6 |
| Number of boxes/column | 2 |
| Number of doors | 6 |
| Support | WITH FEET |
| Frame steel sheet thickness | 7/10E |
| Material | STEEL |
| Type of lock | CYLINDER LOCK |
| Height (mm) | 1900 mm |
| Type of product | Single panel |
| Width (mm) | 660 mm |
| Column width (mm) | 660 mm |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Box effective height (mm) | 770 mm |
| Box effective width (mm) | 125 mm |
| Box effective depth (mm) | 475 mm |
| Frame colour | LIGHT GREY |
| Door colour | BLUE |
| Delivered assembled | YES |
| GS TUV Rheinland | YES |
| Work environment | CLEANING |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 2462 |
| Contains recyclable materials | YES - 100% |
| Fully recyclable packaging | YES - 100% |
| Finish | EPOXY |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 9.8 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 821 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 29539 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 212 |
| Environmental Impact | C |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 212 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 9.8 |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
