Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental Impact Score
Category: TOXIC PRODUCT CABINET
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Flammable Storage Cabinet COSHH, O/A height: 900 mm, O/A width: 915 mm |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Spill containment capacity (L) | 27 L |
| Number of shelves | 1 |
| Number of doors | 2 |
| Frame colour | YELLOW |
| Door colour | YELLOW |
| O/A width (mm) | 915 mm |
| O/A depth (mm) | 459 mm |
| O/A height (mm) | 900 mm |
| Material | STEEL |
| Colour | YELLOW |
| Door opening type | HINGED |
| O/A height (Range) | MEDIUM HIGH (900 - 1400 MM) |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| O/A width (Range) | + 800 MM |
| Ergonomic | NO |
| Configurable | YES |
| Number of compartments | 1 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 187 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 13 |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
