Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental Impact Score
Category: CLOAKROOM AND BENCH
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Cloakroom Bench, Seating material: PVC, Number of hooks: 16, Type of locker accessory: Bench, Width: 1150 mm |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Type of locker accessory | BENCH |
| Number of hooks | 16 |
| Equipment | Without shoe rack |
| Seating material | PVC |
| Frame material | STEEL |
| Width (mm) | 1150 mm |
| Depth (mm) | 330 mm |
| Height (mm) | 455 mm |
| Seating colour | WHITE |
| Frame colour | BLACK |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Seating height (mm) | 51 mm |
| O/A height (mm) | 1805 mm |
| O/A depth (mm) | 710 mm |
| Back | NO |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 129 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 20 |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
