Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: WORKBENCH
This product has an average environmental impact compared to others in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Verso Mobile Workbench HxWxD 930x1500x800mm, O/A height: 930 mm, O/A width: 1500 mm, O/A depth: 800 mm |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Verso |
|---|---|
| O/A width (mm) | 1500 mm |
| O/A depth (mm) | 800 mm |
| O/A height (mm) | 930 mm |
| Type of table top | Multiplex |
| Frame colour | LIGHT GREY |
| Colour | LIGHT GREY |
| Max. load (kg) | 200 kg |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 2814 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 938 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 40 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 270 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 33772 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3860 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 106 |
| Type of castor | Rubber tyre |
| Number of shelves | 1 |
| Castor Ø (mm) | 125 mm |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Max. load per shelf (kg) | 75 kg |
| Product origin | Made in UK |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Material | STEEL |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3860 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 270 |
| Environmental Impact | C |
| Environmental Impact | C |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
