Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: CUPBOARD
This product has a lower environmental impact than most products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Verso Metal Storage Cupboard 4 Shelves, O/A height: 2000 mm, O/A width: 800 mm, Number of shelves: 4 |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| O/A width (mm) | 800 mm |
| O/A depth (mm) | 550 mm |
| O/A height (mm) | 2000 mm |
| Max. load per shelf (kg) | 75 kg |
| Number of shelves | 4 |
| Door colour | BLUE |
| Number of doors | 2 |
| Frame colour | GREY |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 11 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 41303 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 42 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 313 |
| Materials | Steel |
| Type of lock | Cylinder lock |
| Product origin | Made in UK |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Recycled packaging (%) | 36 % |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 1147 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 129 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 3442 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 313 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 11 |
| Environmental Impact | B |
| Environmental Impact | B |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
