Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: WORKBENCH WITH STORAGE
This product is among the top 10% of the most environmentally friendly products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Cubio Industrial Workbench with Single Drawer & Lino Top, Max. load: 300 kg, Frame colour: Light grey |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Cubio |
|---|---|
| Width (mm) | 1500 mm |
| Depth (mm) | 750 mm |
| Height (mm) | 840 mm |
| Number of drawers | 1 |
| Drawer heights | 1 x 250mm |
| Max. load (kg) | 300 kg |
| Type of table top | Linoleum |
| Colour | LIGHT GREY |
| Frame colour | LIGHT GREY |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 4076 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 40763 |
| Drawer depth (mm) | 650 mm |
| Drawer width (mm) | 650 mm |
| Drawer Max. load (kg) | 75 kg |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Product origin | Made in UK |
| Type of lock | CYLINDER LOCK |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Recycled packaging (%) | 35 % |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 47 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 1132 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 309 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 128 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 3397 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 309 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 4076 |
| Environmental Impact | A |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
