Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: WORKBENCH
This product has a lower environmental impact than most products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Cubio Height Adjustable 1-Shelf Lino Workbench -740-1140x1500x750, Max. load: 800 kg, Width: 1500 mm |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Type of product | Cubio |
|---|---|
| Type of table top | Lino |
| Model | Half depth |
| Table top thickness (mm) | 40 mm |
| Width (mm) | 1500 mm |
| Depth (mm) | 750 mm |
| Min. adjustable height (mm) | 740 mm |
| Max. adjustable height (mm) | 1140 mm |
| Max. load (kg) | 800 kg |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Product origin | Made in UK |
| Colour | LIGHT GREY |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Number of shelves | 1 |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 42 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 113 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 283 |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 3015 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3618 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 1005 |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 36184 |
| Material | STEEL |
| Environmental Impact | B |
| Environmental Impact | B |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3618 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 283 |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
