Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This packaging is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
Environmental Impact Score
Category: WORKBENCH
This product has a lower environmental impact than most products in its category.
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Bott Cubio Heavy Duty Workbench With Half-Depth Shelf, Max. load: 1500 kg, Frame colour: Light grey |
|---|---|
| Brand | Bott |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Special offer | On special offer |
|---|---|
| Type of product | Cubio |
| Model | Half depth |
| Width (mm) | 1500 mm |
| Depth (mm) | 740 mm |
| Height (mm) | 840 mm |
| Number of shelves | 1 |
| Max. load (kg) | 1500 kg |
| Type of table top | Multiplex |
| Colour | LIGHT GREY |
| Frame colour | LIGHT GREY |
| PEIS - Product's aggregate PEF score (µPts) | 34980 |
| Max. load per shelf (kg) | 75 kg |
| PEIS - Product water use (m3 eq world) | 44 |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 285 |
| Assembly | SELF-ASSEMBLY |
| Product origin | Made in UK |
| PEIS - Car journey equivalent of product carbon footprint (kg Sb eq) | 2915 |
| PEIS - Product water use shower equivalent (showers) | 972 |
| PEIS - Electricity consumption equivalent of the product's PEF rating (consumption days for a household) | 110 |
| Customer warranty | 10 YEARS |
| Type of lock | CYLINDER LOCK |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3498 |
| Environmental Impact | B |
| PEIS - Product carbon footprint (kg CO2 eq) | 285 |
| PEIS - Aggregate PEF score by functional unit (µPts) | 3498 |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
