Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
£169.99
ex. VAT
£203.99 Incl. VAT
unit Item code AD26919
| Quantity | Price |
|---|---|
| 1 | £169.99 |
| 2 - 5 | £166.60 |
| 6 - 10 | £164.90 |
| or more | £161.50 |
Specifications
Product Information
| Product Name | Big-Box Junior Pallet Box With Solid Walls, Capacity: 500 L, Max. load: 4500 kg, O/A height: 805 mm |
|---|---|
| Brand | Rapid Racking |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Pallet base | 4 feet |
|---|---|
| Capacity (L) | 500 L |
| O/A length (mm) | 1200 mm |
| O/A width (mm) | 800 mm |
| O/A height (mm) | 805 mm |
| Colour | Grey |
| Max. load (kg) | 4500 kg |
| Max. static load (kg) | 4500 kg |
| Max. dynamic load (kg) | 500 kg |
| Product weight (kg) | 38 kg |
| Food grade | yes |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
