Your session is about to timeout due to inactivity. Click OK to extend your time for an additional 480 minutes.
Click and drag to spin
Environmental and/or social benefits.
This product is 100% recyclable, which means that at the end of its life, all of its components can be recycled separately via specific recycling facilities.
This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is ergonomic, which means that using it will ensure good working conditions with regard to the user's health and safety (e.g. it helps to minimise the risk of developing musculoskeletal problems).
Find out more about our sustainable approach This product is either partially or entirely recycled, which means that it has been made using materials from recycling facilities (refer to the technical specifications for more information).
This product is ergonomic, which means that using it will ensure good working conditions with regard to the user's health and safety (e.g. it helps to minimise the risk of developing musculoskeletal problems).
Environmental Impact Score
You must select a variant to see the detailed score of the product
- Helps you choose between similar products within Manutan assortment.
- Based on 16 environmental impacts (e.g carbon footprint, resource use, pollution, human health, etc).
This score is based on a recognized methodology, to learn more about the environmental impact score, click here
Specifications
Product Information
| Product Name | Apollo Ergonomic Mesh Office Chair |
|---|---|
| Brand | Manutan Expert |
| Packaging | unit |
Technical Specification
| Headrest | yes |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Seating material | Fabric |
| Mechanism | Synchronous |
| Type of back height | Medium |
| Base colour | Silver |
| Back height (cm) | 69 cm |
| Seating width (cm) | 50 cm |
| Type of armrest adjustment | Height Adjustable |
| Type of seat | Chair |
| Seating depth (cm) | 49.5 cm |
| Seat Min. height (cm) | 43.5 cm |
| Seat Max. height (cm) | 51.5 cm |
| Seating foam density (kg/m³) | 55 kg/m³ |
| EN Norm | EN 1335 |
| Seating colour | Black |
| Norm EN 1021 | EN 1021 |
| Synchrone technic | yes |
| Lumbar support | yes |
| Adjustable weight mechanism | yes |
| Adjustable seat height | yes |
| With armrest | yes |
| Type of armrest | 1D |
| Head stall height (cm) | 31.8 cm |
| PEIS - Environmental category | Office chair |
| Contains recyclable materials | Yes - 100% |
| Type of leg | Rollers |
| Fire safety | M1 |
| Ergonomic | yes |
| Seating time (h) | 8 h |
| Backrest materials | Résille |
| Max. load (kg) | 150 kg |
| Base materials | Aluminium |
| Type of base | Star base with castors |
| Product weight (kg) | 16.2 kg |
| Percentage recycled (%) | 35 % |
| 30-Reprise 1 pour 1 | No |
| Selection home office | yes |
Documentation
Select your product to consult available documents
Our reviews are genuine and reliable. To find out more about our authentication and control procedures, click here.
